Najlepsze metody na radzenie sobie z toksycznymi ludźmi

Każdy z nas ma w swoim otoczeniu toksyczne osoby. Najtrudniej jest wtedy, gdy są to osoby, których nie możemy ze swojego życia całkiem wyeliminować. Nie mamy wpływu na to z kim pracujemy, sąsiadujemy, nie wybieramy sobie również rodziny. Jeśli jednak chodzi o znajomych i kolegów to jak najbardziej mamy wpływ na to z kim utrzymujemy kontakt.

Jeśli więc widzimy, że przybywanie z kimś nam nie służy warto takie kontakty ograniczyć ale zerwać zupełnie. W dzisiejszych czasach tematyczne serwisy społecznościowe czy portale randkowe umożliwiają łatwe nawiązanie nowych znajomości.

Aby radzić sobie z toksycznymi osobami trzeba najpierw wiedzieć jak je rozpoznać. Osoby toksyczne to najczęściej osoby bardzo zakompleksione, o niskiej samoocenie. Takie osoby lubią poprawiać sobie samopoczucie kosztem innych. Łatwo je poznać po tym, że żyją życiem innych, często innych krytykują, mają skłonność do manipulacji i wpędzania innych w poczucie winy. Toksyczna osoba często się obraza, wytyka innym błędy. Typowe jest dla nich także posługiwanie się aluzjami. Osoby toksyczne często nie potrafią prosto w twarz powiedzieć co im się nie podoba i komunikują to za pomocą aluzji. Osoba toksyczna będzie zawsze starała się wytknąć komuś jego braki aby postawić siebie w lepszym świetle.

Przykładowo gdy przyjdzie z wizytą do nowego mieszkania i dobrze wie, że gospodarz nie ma pieniędzy aby od razu się urządzić, będzie pytać dlaczego nie ma zmywarki, jak sobie radzi bez biurka albo powie, że ona nie mogłaby tak mieszkać bez firanek.

Toksyczna osoba w rozmowie z koleżanką, która nie ma idealnych nóg i chodzi zwykle w spodniach mimo chodem napomknie, że prawdziwa kobieta chodzi tylko w spódnicach. Tak mniej więcej działają osoby toksycznie. Jednak nie warto się nimi zbytnio przejmować, tu potrzebny jest przede wszystkim dystans.

Warto sobie uświadomić, że toksyczny człowiek jest bardzo nieszczęśliwy i w głębi ducha zwykle czuje się gorzej od innych. Trzeba też nauczyć się stawiać im granice bo nikt nie ma prawa cię poniżać czy obrażać.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *